10 ocak çalışan gazeteciler günü kutlu olsun

4 Ocak 1961'de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü oldu. 1961-1971 arasında “Çalışan gazeteciler bayramı” adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, ” 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü” olarak değiştirildi.

Bir fotoğraf karesi için saatlerce en doğru anı bekleyen; bir satır haberle birçok hayata umut olabileceği gerçeğini unutmadan çalışan değerli basın mensupları ve basın gönüllülerin kutladığı bu özel gündür.

Basın yayın organları içerisinde çalışan muhabirinden, sayfa editörüne, yazarlarından, matbaasında çalışan tüm gazeteciler, önemli görevler üstlenerek ve fedakarca çalışarak ekmeğini adeta taştan çıkartmasını bildi.

Kamuoyuna haber ve bilgi akışını tarafsız bir biçimde yansıtmak, toplumsal sorunları dile getirmek, demokrasi ve gelişimine katkı sağlamak için gece gündüz demeden, zaman zaman zor şartlar altında uğraş veren meslektaşlarımızın bu özel gününü kutluyorum.

Ancak, bu yıl 10 Ocak çalışan gazeteciler günü biraz buruk geçiyor. Kahramanmaraş basını için önemli olan ve bizlerin adeta yol arkadaşı dert yoldaşı kardeşi olan aramızdan ayrılan Lütfi Yıkan’ın tabi zamansız gidişi bizleri derinden üzerken Yıkan’ın bu zamansız gidişi bizleri derinden üzerken, bu yılki 10 ocak çalışan gazeteciler gününü onun ruhuna adıyorum.

Gece gündüz çalışan, demokrasinin yanında saf tutan, millet için yazan, emek veren tüm basın mensuplarımızın 10 ocak çalışan gazeteciler gününü kutluyorum.

YORUM EKLE