Bisikletle Keşfet Derneği Kahramanmaraş’ı tanıtıyor

Kahramanmaraş’ta 2017 yılında faaliyete geçen Bisikletle Keşfet Derneği, hafta sonları yaptıkları etkinliklerle Kahramanmaraş’ın tanıtımına ışık tutuyor.

Bisikletle Keşfet Derneği Kahramanmaraş’ı tanıtıyor

Bisikletle Keşfet Derneği kurulduğu 2017 yılından bu yana Kahramanmaraş’ın tanıtımına ışık tutmaya devam ediyor.

Avrupa Hareketlilik Haftası münasebetiyle Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programda konuşan Bisikletle Keşfet Derneği Başkanı Selim Cankuş, amaçlarının Kahramanmaraş’ın tanıtımına bir nebze de olsa katkı sağlamak olduklarını söyledi.

Başkan Cankuş yaptığı açıklamada: “Avrupa hareketlilik haftası sebebiyle “Bisikletle Keşfet Derneği" olarak ‘’2020 sıfır emisyon’’ sloganını rehber edinerek bisiklete binmeyi özendirmek için bir çalışma başlattık.

Bilinmelidir ki; bisiklet kullanmak çevreyi korumaya karşı son derece etkili bir yöntemdir. Bununla birlikte bisiklet, bütün insanlarda hem kişisel özgürlük hissi uyandırır hem de fiziksel ve zihinsel gücümüzü keşfetmenizi sağlar.Aynı zamanda akıcı ve eğlenceli bir sürüş deneyimi yaşatır.

Âcizane bizlerde; Birkaç arkadaşımızla 2017 yılında kurmuş olduğumuz Bisikletle Keşfet Derneği ile şehrin stres, gürültü ve hareketsiz ortamından çıkarak, hayatımıza hareket kazandırmak ve Kahramanmaraş’ımızın doğal güzelliklerini keşfetmeyi hedefledik.

Bu aktivite ile bir yandan sağlıklı yaşam faaliyetlerini özendirirken; bir yandan da drone çekimleriyle Kahramanmaraş’ımızın tabiat güzelliklerini, tarihi dokusunu ve turistik yörelerini ön plana çıkarmaktayız.

Yaptığımız çalışmaları görsel ve yazılı basın yayın organları ile sosyal medyada paylaşarak Kahramanmaraş’ımızın tanıtımına katkıda bulunduk” diye konuştu.

Modern hayatın getirdiği hareketsizlik

Başkan Cankuş, Bisikletle Keşfet Derneği’nin kuruluş amacına ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Bizleri Bisikletle Keşfet Derneği bünyesinde Kahramanmaraş’ın farklı mekânlarında etkinlikler düzenlemeye sevk eden sebep, modern şehir hayatında görülen hareketsizlik, hareketsizliğinde devamında ortaya çıkan rahatsızlıklardır.

Dernek bünyesinde yürüttüğümüz faaliyetlere bakıldığında, spor faaliyetlerini yürütmenin yanında, Kahramanmaraş’ın tarihi mekânlarını, dağ, yayla, orman, su kaynakları ve nehirlerini, diğer ifadeyle doğal güzelliklerini de keşfetmek üzere programlar düzenliyoruz. Amacımız, bisiklet sporunu oksijeni bol yerlerde yapmak.

Bilindiği üzere, kapalı alanda yapılan sporlara kıyasla açık havada yapılan sporlar daha faydalı. Oksijeni bol yerlerde spor yaptığımızda, biliyoruz ki kan dolaşımımız, nefes alış verişlerimiz düzelmekte, şehrin kirli havasından olumsuz yönde etkilenen bedenlerimiz kendine gelmektedir. Kahramanmaraş’ın bisikletle ulaşılabilen, doğal güzelliklerini keşfetmek ise, yaptığımız spora ayrı bir tat, renk ve zenginlik kazandırmakta.”

Bisiklet Kullanımını artırmayı hedefliyoruz

Bisikletle Keşfet Derneği olarak il genelinde bisiklet kullanmayı yaygınlaştırmayı hedeflediklerini ifade eden Başkan Cankuş: “Bisiklet ve spor sevdalıları olarak Kahramanmaraş’ımızın her yerinde bisiklet spor yapabilmek, sporu günlük yaşamımıza katmak adına saygıdeğer büyüklerimizden, kurum ve kuruluşlarımızdan bazı isteklerimiz olacak.

En başta, artık güzel Kahramanmaraş’ımızda, güvenli bir şekilde bisiklet kullanmak istiyoruz. Bunun için debisiklet yoluna ihtiyacımız var. Bu konuda Büyük Şehir Belediye Başkanımız Sayın Hayrettin Güngör’ün planlarının olduğunu biliyoruz. Bu planlar hayata geçirildiğinde, aklımız sağdan soldan geçen arabalarda kalmadan, bisikletimizi kullanabileceğimiz, yeterli uzunlukta bisiklet yolları sahip olacağız.

Başkanımıza şimdiden Bisikletle Keşfet Derneği olarak teşekkür ediyor, yollarımıza bir an önce kavuşmayı temenni ediyoruz.

İkinci talebimiz ise, bilindiği üzere Kahramanmaraş, engebeli ve yokuşlu bir şehir. Takdir edersiniz ki, bu kadar yokuşu olan bir şehirde, elektrikli bisikletler büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Elektrikli bisiklet mobilet veya motosiklet gibi değildir. Sadece kullanıcının zorlandığı yerlerde elektrikli motor devreye girmekte, bu şekilde tırmanışları kolaylamaktadır.

Açık söylemek gerekirse, Bisikletle Keşfet Derneği olarak elektrikli bisiklet maddi anlamda bütçemizi aşmaktadır. Yine de imkânlarımızı zorluyoruz. Hem elektrikli bisikletin kullanımının yaygınlaştırılması, hem de şehrimizde bisiklet kültürünün gelişmesi için, bu husustaki desteklerinizi bekliyoruz.” diye konuşarak ilgililerden destek beklediklerini ifade etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER