banner136

Dini Eğitim Sevgiyle Olmalı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İftar Vakti programına konuk olan Kahramanmaraş müftülüğü vaizlerinden Nihal Öner, "Anne ve babalar çocuklarının biyolojik, psikolojik ve duygusal yönlerinin eğitimi ile nasıl sorumluysa çocukların inanç yönünü de tatmin etmek ile de sorumludurlar" dedi.

Dini Eğitim Sevgiyle Olmalı

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi "İftar Vakti" programları devam ediyor. Sunuculuğunu Mehmet Yaşar'ın yaptığı programın konukları İl müftülüğü vaizlerinden Nihal Öner ve Emine Çelik oldu. Program Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal medya hesaplarından ve Aksu TV’den canlı yayınlandı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda geleneksel Hacivat - Karagöz gölge oyunu izleyici ile buluşturuldu. Gerçekleştirilen programda aile ve dini rehberlik merkezinin faaliyetleri, çocuklarda dini eğitim ve aile kurumunun ehemmiyeti gibi pek çok konuya değinildi.

Aile ve Dini Rehberlik Merkezleri

Düzenlenen programda konuşan Aile ve Dini Rehberlik Merkezi vaizlerinden Emine Çelik, "Ramazan ayı müminleri manevi kirlerinden arındıran bir aydır. Ramazan, Kur'an-ı Kerim'de adı geçen tek aydır ve oruç, Kur'an ayı olarak nitelendirilir. Oruç tuttuğumuz zaman açlıktan dolayı bir enerji düşüklüğü yaşıyoruz ve daha az konuşuyoruz. Madem daha az konuşuyoruz bunu Ramazan'la fırsata çevirip konuşmalarımızdaki faydasız ve gereksiz sözleri çıkaralım. Peygamber efendimiz, 'Yalanı ve yalana göre hareket etmeyi terk etmeyenler aç kalmasın. Buna Allah'ın ihtiyacı yoktur' buyuruyor. Yani Ramazan'ı bütün vücudumuzla yaşamamız gerekiyor. Yine peygamber efendimiz oruçla ilgili 'Oruç bir kalkandır, oruçlu olan saygısızlık etmesin, kötü konuşmasın. Eğer birisi ona sataşırsa ben oruçluyum desin' buyurmuştur. Ramazan'da çok daha anlamlı olan bir diğer ibadette şükür ibadetidir. Özellikle iftar sofralarımızda her türlü nimet önümüzdeyken ve açlığın belki de en yoğun olduğu dönemde şükür daha anlamlı gelir. Hâlbuki şükür tüm zamanların ibadetidir. İnsan her an şükretmelidir ancak Ramazan'da daha anlamlıdır" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER