banner136

Hayırda İsraf Olmaz, İsrafta Hayır Olmaz

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İftar Vakti programına konuk olan cezaevi vaizlerinden Osman Peksoy, "İsraftan kurtulmanın yolu Allah'ı çokça zikretmektir. Kalpler ancak Allah'ı zikretmekle huzur bulur" dedi.

Hayırda İsraf Olmaz, İsrafta Hayır Olmaz

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi "İftar Vakti" programları devam ediyor. Sunuculuğunu Mehmet Yaşar'ın yaptığı programın konukları cezaevi vaizlerinden Osman Peksoy ve emekli vaiz Mehmet Taşkıran oldu. Program Büyükşehir Belediyesi'nin sosyal medya hesaplarından canlı yayınlandı. Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda geleneksel Hacivat - Karagöz gölge oyunu izleyici ile buluşturuldu. Gerçekleştirilen programda israf, peygamber efendimizin israfa bakışı ve israftan kurtulmanın yolları gibi pek çok konuya değinildi.

Yiyin, İçin ama İsraf Etmeyin

Düzenlenen programda konuşan cezaevi vaizlerinden Osman Peksoy, "Ramazan ayı bizlere şükretmeyi öğretiyor. Allahu Teala 'Şükredin ki ben de size nimetlerimi artırayım' buyuruyor. Yediğimiz, içtiğimiz ve yaptığımız şeyler de israf edersek bu şükür değil nankörlük olur. Allahu Teala ayetin devamında 'Nankörlük edene azabım pek şiddetlidir' buyuruyor. Yediğimiz, içtiğimiz ve yaptığımız her şeyde Allah'a şükrün nişanesi olarak israftan kaçınmalıyız. Midenin üçte biri yemeğe, üçte biri suya ayrılmalı, kalan üçte biri de boş kalmalıdır diye tarif edilir. Ayet-i kerimede 'Yiyin için ancak israf etmeyin' buyrulmuştur. Zira Allah israf edenleri sevmez. Allah'tan gafil olarak yaşamaya başladığımızda şeytani duygular insanda hakim oluyor ve israf başlıyor.  Allah'u Teâlâ ayeti kerimede 'Elini boynuna asıp bağlama, büsbütün de açıp, tutumsuz olma; yoksa pişman olur, açıkta kalırsın' buyurmuştur. Yani ne cimri ol ne de fazlaca savurgan olup israf et. Ayeti kerimenin devamında 'Saçıp savuranlar şeytanın arkadaşlarıdır' buyrulmuştur. İnsanı yoldan saptırmak için israf, şeytan elindeki en büyük argümanlardan biridir. Hakikatte ise Allah'ın huzurunda olduğunu unutup yemek, içmek, giymek artık ne yapıyorsak bunları yapmak israftır. Yani Allah'ın huzurunda olduğunu unutmak dahi israftır. İsraftan kurtulmanın yolu ise Allah'a çokça zikretmektir. Ayette, 'Kalpler ancak Allah'ı zikretmekle huzur bulur' buyrulmuştur" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER