1 milyonluk proje hayata geçiyor

Afşin Belediyesi tarafından hazırlanan 1 milyon 200 bin lira bütçeli ‘Lavanta Kokulu Memleketim’ projesi Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA) tarafından kabul edildi.

1 milyonluk proje hayata geçiyor

DOĞAKA'nın Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında desteklediği projenin sözleşmesi, Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven ve DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız tarafından imzalandı.

Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, yaptığı açıklamada, “Lavanta Kokulu Memleketim” projesi kapsamında ilçede istihdamı arttırmak, turizm altyapısını güçlendirmek, işsizliği ve göçü
azaltarak bölgedeki çiftçilere alternatif gelir kaynağı oluşturmak istediklerini söyledi.

1 milyon 200 bin lira bütçeli ‘Lavanta Kokulu Memleketim’ projesinin hayata geçirilmesi ile şehir ve bölge ekonomisine önemli bir katkı sağlayacaklarını ifade eden Belediye Başkanı Güven, “ Projenin ortaya çıkmasını sağlayan temel gerekçe ilçemiz geçmişten günümüze tarihi ve kültürel açıdan önemli bir yerleşim merkezi olup ve ipek yoluna ev sahipliği yapmıştır. Afşin’i, dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağ bitkisi arasında yer alan, tıp ve kozmetik sanayide de önemli derecede yer tutan lavanta bitkisiyle desteklemek istiyoruz. Belediyemiz tarafından 390 dönümlük tek bir araziye lavanta yetiştiriliyor ve Türkiye’deki en büyük lavanta bahçesi ünvanına sahibiz. Lavantanın işlenmesi ve pazarlanması için tesise ve mesleki eğitim kurslarına, ilçedeki dezavantajlı grubunda meslek ve iş sahasına ihtiyacı vardır. Lavanta katma değerli bir ürün olup bölge halkı için yüksek gelir getirecektir. Proje kapsamında kurulacak tesisler sayesinde işsizlik oranı azalacak, birçok kişi meslek sahibi
olacak ve bu tarz tesisler kurmayı planlayan girişimcilere örnek olmak istiyoruz. Afşin’de ekim yapılmayan, boş kalan tarlaları lavanta ile hayat bulmasını amaçlıyoruz.” diye konuştu.

 

YADİGAR JİRA 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER