12 Şubat Kurtuluş Bayramı Kutlu Olsun

12 Şubat Kurtuluş Bayramı Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Programda okunan mesajında Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstiklal Savaşı’mızın bütün kahramanlarını saygı ve rahmetle anıyorum. Kahramanmaraş’ın bu gurur gününü tekrar kutluyor, tüm vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum” dedi.

12 Şubat Kurtuluş Bayramı Kutlu Olsun

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 12 Şubat Kurtuluş Bayramı programı, Mehmet Akif Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.  Etkinliğe, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal’ın yanı sıra Vali Ömer Faruk Coşkun, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Emin Mehmet Terzioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ile vatandaşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Kurtuluş Bayramı film gösteriminin ardından bir konuşma gerçekleştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, tüm vatandaşların bayramını tebrik etti.

Nöbet Başındayız

Başkanı Güngör, “Bizler bu topraklarda kadim bir hikâyeyi, farklı kültür ve insanlarla kardeşçe yaşayan bir hayatı sürdürüyoruz. İstiklalimiz ve istikbalimiz var. Çünkü –ben dediğinde “Vatan” demek isteyen milyonlarımız var. İstiklali yaşıyoruz, çünkü hikâyemiz ‘Korkma’ sözüyle başladı. Avukat Mehmet Ali Bey’in yazdığı Âlem-i İslam’a Hitap Beyannamesi korkma sözüyle bitiyor, Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı, Korkma sözüyle başlıyor. Korkma sözü, Hazreti Peygamberin mağaraya saklanmışken Hazreti Ebubekir’e söylediği sözden ilhamla yazılmıştır. Bu vatan her köşe başında “Benim gibi bir Hüseyin beklemektedir” diyenlerindir. Çünkü biz nöbet yerini terk etmenin Uhud Savaşı’nda ne demek olduğunu görmüştük. Mahallelerinde, köylerinde vatan nöbeti bekleyen, yedi düvele karşı bir arada duran Kahramanmaraş yiğitlerinin nöbet yerini devralmak bizim görevimizdir. Bizim hikâyemiz, 12 Şubat’ta nöbeti ölse de bırakmayanların hikâyesidir. Hüsamettin Karadağ, Mümtaz Eren ve binlerce şehidin anısı bir anda Karabağ’da gösterir kendini. Biz bu yıl, “İstiklal İlham Verir” temasıyla kutladığımız 101. Yılımızda, istiklalimizin dün olduğu gibi bugün de ilham vereceği kanaatindeyiz. Gençlerimize emanet etmek üzere nöbet başındayız diyor, tüm hemşerilerimin 12 Şubat Kurtuluş Bayramını kutluyorum” diye konuştu.

Kahramanmaraş Anadolu’ya İlham Olmuştur

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, “Maraş’ta başlayan destansı mücadele, Anadolu’ya direniş ruhuna ilham veren bir kazanım olmuştur. Şehirlerinin işgal altında olmasının hiçbir şekilde kabul etmeyen Maraşlıların, Sütçü İmam olayı ve Bayrak olayıyla başlayan mücadelesi, zor şartlarda devam etmiştir. Bizlerin görevi Arslanbey, Abdal Halil Ağa, Senem Ayşe gibi kahramanlarımızın mazisini bir hazine olarak değerlendirip gelecek kuşaklara aktarmaktır. Bu toprakları bize vatan kılan ecdadımızın mirasına sahip çıkmanın yanı sıra hem ekonomik hem de politik açıdan ülkemizi en güçlü ülkeler arasına çıkartmak temel gayelerimiz arasındadır. Bu vesileyle kurtuluş bayramımızı kutluyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER