Mahir Ünal’dan Joe Biden’a tepki

ABD’deki başkanlık seçimlerinde Donald Trump’a rakip olan Joe Biden’ın geçtiğimiz aralık ayında yaptığı bir konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik skandal ifadeler kullanmıştı. ABD’li siyasetçiye AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal’dan cevap geldi.

Mahir Ünal’dan Joe Biden’a tepki

Katıldığı bir televizyon kanalında Biden’ın skandal sözlerine cevap veren Ünal, “"Biden'in açıklaması bir itiraf niteliğindedir. Özellikle Amerika'daki bazı merkezlerin Türkiye'ye dönük hamlelerini, yaptırım zorlamalarını, fonlanan medya kuruluşlarını açığa çıkaran, Türkiye'nin bağımsızlık mücadelesinde hangi sınamalardan geçtiğini ortaya koyan bir itiraftır” dedi.

Joe Biden ne demişti?

“Bence yapmamız gereken ona (Erdoğan'a) karşı farklı bir yaklaşım izlemek. Muhalefetin liderlerini desteklediğimizi açık şekilde belirtmeliyiz. Açıkça pozisyonumuzun parlamentoda da yer edinmek isteyen Kürt nüfusun entegrasyonunu sağlamak olduğunu söylemeliyiz. Yanlış olduğunu düşündüğümüz şeyler hakkında sesimizi çıkarmalıyız. Yaptıklarının bedelini ödemeli. Bazı silahları ona satıp satmayacağımızla ilgili, bir bedel ödemeli. Özellikle de üzerinde F-15 uçurarak çözmeye çalıştıkları bir hava savunma sistemleri olduğunu düşündüğümüzde. Bunlar hakkında çok endişeliyim."

"Ama hâlâ, geçmişte yaptığım gibi, onlarla (muhalefet) doğrudan iletişimde olup, hâlâ var olan unsurlarını destekleyip onları Erdoğan'ı mağlup etmeleri için cesaretlendirebiliriz. Darbe ile değil, darbe ile değil, seçimle."

"(Erdoğan ve partisi) Dağıldı, İstanbul'da dağıldı, peki biz ne yapıyoruz? Oturup teslim mi olacağız? Yapacağım son şey ona Kürtler konusunda boyun eğmek olurdu. Onunla Kürtler konusunda birkaç kez görüşmüştüm. O dönemde henüz üzerlerine gitmiyorlardı."

"Her neyse, şunu açıkça belirtmeliyiz… Günün sonunda Türkiye de Rusya'ya bağımlı olmak istemez."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER