Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 104. yıl dönümünde “Nice Zorluğu Aşarak” mottosuyla düzenlenen anma programı ve etkinlikler, Gazeteci – Yazar Yusuf Kaplan söyleşisiyle devam etti. Büyükşehir Belediyesi tarafından Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen söyleşide Yazar Yusuf Kaplan, “Maraş’ın İstiklal Mücadelesi İslam Dünyasına Ne Söyler?” konusunu ele aldı. Saadettin Acar moderatörlüğünde düzenlenen programda Kaplan; Maraş’ın milli mücadelesi, milli mücadele kahramanları, Maraş’ın milli mücadelesinin Anadolu ve İslam coğrafyasına etkisi, milli mücadele ruhunun günümüze uzantısı gibi pek çok konuya değindi.

“Kurtuluş, Milli Mücadele Ruhuyla Mümkündür”

Başkan Görgel, STK Temsilcileri ve Üyeleriyle Bir Araya Geldi Başkan Görgel, STK Temsilcileri ve Üyeleriyle Bir Araya Geldi

Programda yaptığı konuşmada Maraş’ın milli mücadelesinin önemine ve günümüze yansımasına değinen Yusuf Kaplan, “Kahramanmaraş’ı sadece Kahramanmaraş olarak göremeyiz, tıpkı Türkiye’nin Türkiye’den ibaret olmadığı gibi. Maraş’ın milli mücadelesi bölgenin hatta Anadolu’nun sınırlarını aşarak diğer milletlere de ilham olmuştur. Günümüzde İslam coğrafyasının, Maraş’ın milli mücadelesindeki ruha ihtiyacı vardır. Kurtuluş ancak bu şekilde mümkün olabilir. Bizler de bu mücadele ruhunu yaşatmalı ve gelecek nesillere aktarmalıyız” dedi.

Editör: Yadigar Jira